PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=643796}

Pompeje

Pompeii
5,5 56 792
oceny
5,5 10 1 56792
2,8 6
ocen krytyków
Pompeje
powrót do forum filmu Pompeje

fakty i mity

ocenił(a) film na 3

Wszystko fajnie :) Film dobrze się ogląda :) trzyma w napięciu.. ciągle akcja... tylko szkoda że
przedstawiona erupcja ma bardzo mało wspólnych cech z prawdziwą erupcją Wezuwiusza z 43
n.e. na + zasługuje to że pokazane są ciągłe wstrząsy, które miały faktycznie miejsce. Cieszę się
że pokazali charakterystyczny element zabudowy Pompejów z których miejsce słynie, a
mianowicie wąskie drogi z wysokimi krawężnikami i blokami skalnymi coś na wzór pasów
przebiegających przez ulicę :) bardzo czekałem na ten element i się pojawił i wielka chwała za to
:).. co do erupcji i samego wulkanu... 1. Wulkan nie był rozpoznawalny jako wulkan, czyli nie miał
charakterystycznego krateru, a tym bardziej wypełnionego lawą (a tak jest to przedstawione), 2.
Podczas erupcji nie miało miejsca aż tyle bomb wulkanicznych (po prostu nie odnajduje się w
terenie tego typu elementów erupcji) 3. Tsunami - oczywiście są teorie że wystąpiła fala, w
wyniku zapadnięcia się komory magmowej wulkanu, tyle tylko że nie na taką skalę (a na filmie
zabija ona więcej ludzi niż główna przyczyna "klęski" pompejów, a mianowicie spływ
piroklastyczny - gorąca chmura. 4. Nikt... nawet ówcześni mężowie uczeni w tym słynny Pliniusz
nie wiedzieli że to jest wulkan (a w filmie pojawia się kilak razy słowo "ten wulkan" wypowiadany
przez Corvusa. 5. Mieszkańcy Pompejów nie uciekali w 1 etapie erupcji - kolumna popiołu, tylko
chowali się we własnych domach myśląc że tak uda im się przetrwać, więc panika pokazana w
filmie jest niepotrzebna. 6. spływ piroklastyczny jaki był pokazany nie był spływem
piroklastycznym... pokazali to raczej jako rozgrzaną kule ognia (Już lepiej było to pokazane w
filmie "Góra Dantego"

Film ogólnie mi się spodobał aczkolwiek uważam że nie musieli tego aż tak koloryzować.
Troszeczkę zrobili to na taki styl Hollywood (czyli efekciarsko). Uważam że trochę przesadzili. :)
Ale ogólnie film dobrze się ogląda 6/10 :)

ocenił(a) film na 10
prox81

To nie jest film historyczny wiec nie musi się ścisłe jej trzymać.

ocenił(a) film na 3
lovesun

no tak... to wszyscy wiedzą... ale przedstawienie prawdziwych faktów erupcji wcale by nie ujęło temu filmowi... wręcz przedziwnie... uważam że niepotrzebne były bomby wulkaniczne. Przecież i tak każdy skupiał się na losach bohaterów i na walce... one tylko zaburzały obraz (taki przerost formy nad treścią)... o wiele lepiej by to wyglądało jakby walka odbywała się w opadach popiołu (TAK BYŁO W RZECZYWISTOŚCI.... w 1 etapie erupcji na miasto spadały bardzo duże ilości popiołu). Jak na miasto spadały bomby wulkaniczne miałem wrażenie że oglądam 2012... czyli wszyscy uciekają... budynki się walą, a główni bohaterowie żyją i do tego jeszcze walczą na śmierć i życie. Bez tych bomb i walących się ścian z dużym opadem popiołu wyglądałoby to lepiej :)


Ps. Film może nie jest historyczny, ale za to erupcja jest historyczna i nie powinno być aż tylu dodatków których nie miało miejsca :)

ocenił(a) film na 5
prox81

Zgadzam się. Skoro już w tytule mamy "Pompeje", to można się spodziewać, że miasto i erupcja będą istotnym elementami stworzonego filmu chociaż w miarę wiernie oddanymi. Tymczasem widocznie scenarzyście deszcz popiołu nie wydawał się odpowiednio widowiskowy.
Zresztą sama fabuła jest tania, momentami nadmiernie patetyczne, a postaci przerysowane.

ocenił(a) film na 7
prox81

Również, najbardziej co mnie interesowało to erupcja wulkanu.Zgadzam się, że w Górze Dante'go spływ piroklastyczny lepiej został pokazany. Z bobami wulkanicznym także przesadzili, ale generalnie jestem zadowolony z tego co zobaczyłem.

ocenił(a) film na 3
prox81

sorki pisałem z marszu kilka minut po seansie. oczywiście miałem na myśli erupcję z 79 roku. n.e... ta z 43 to oczywiście ostatnia zarejestrowania erupcja w XX wieku :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones