PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=460941}

Bez reguł

Unthinkable
7,4 54 094
oceny
7,4 10 1 54094
7,0 3
oceny krytyków
Bez reguł
powrót do forum filmu Bez reguł

Zastanawiałem się, dlaczego ten film przeszedł bez nagród, ba, niemal bez echa.
Scenariusz jest perfekcyjny, nawet mocno "przypakowany" sterydami.
Poruszany problem należy do najbardziej palących i aktualnych, mamy w nim wszystko co trzeba: zwroty akcji, ciągłe podnoszenie poprzeczki, "mocne sceny", rosnące napięcie, wyrazisty konflikt i poważne dylematy bohaterów...
Ba, film jest mądry, mądrzejszy niż przeciętny thriller, bo w ostateczności zadaje pytania nie tylko o problemy etyczne jednostek, nie tylko o działanie systemu prawno-politycznego w Ameryce, nie tylko, tego samego, w cywilizacji zwanej "zachodnią", ale także o sprzeczne (i nie do pogodzenia) racje różnych cywilizacji i szanse na ich współistnienie.
Taki potencjał i, tak marny efekt.
Moim zdaniem film "położył się" na dwóch rzeczach.
Po pierwsze na ledwie przyzwoitym, konwencjonalnym, nudnym aktorstwie.
Po drugie - na równie konwencjonalnej formie.
Perfekcyjnej, wyżyłowanej, ale bez cienia polotu, pomysłu i (co chyba najważniejsze) prawdziwej pasji, emocji u twórców...
Niby "mucha nie siada", ale... no właśnie, mucha nie siada:(:(:(
Dlatego w konkurencji najczęściej wygrywają... lewackie najczęściej, ale mocne, dosadne, pełne gniewu manifesty (przykładem jest choćby twórczość Stone'a).
Ja tam wolę Formana, ale to już inny temat.

ocenił(a) film na 8
candn_filmweb

No właśnie - wielu tu pisze, że czegoś w tym filmie brakuje. Mnie też brakuje. Czego? Chyba bardziej wyrazistego zakończenia, ale nie tylko. Złapałam się na tym, że oczekiwałam (podświadomie) odpowiedzi na - jakże aktualne przecież - pytanie, czy wolno w takiej sytuacji torturować, czy nie. Wiadomo, że nie wolno, ale wiadomo też, że trzeba. Wynikające z tego paradoksu dylematy moralne, a także kwestia odpowiedzialności, są tu dobrze ukazane. Osławiona poprawność polityczna też nie dyktuje żadnej konkretnej odpowiedzi, żadnego konkretnego rozwiązania tego pata - może dlatego nikt się nie odważył przyznać filmowi nagrody.

ocenił(a) film na 8
Ania_z_Zielonego

Jak mawiał Szwejk: "Wiele jest rzeczy, których nie wolno, ale można":):):)
Nie ma ostatecznej i dobrej odpowiedzi (ja uważam, że w takiej sytuacji... trzeba).
Rozumiem, że czujesz się rozczarowana zakończeniem, ale... Moim zdaniem jest dobre. "Dobroć" nic nie dała, ale nie wiadomo, czy tortury byłyby skuteczne wobec tak zdeterminowanego i przygotowanego osobnika. Raczej nie. On chciał coś zademonstrować. I zademonstrował. "Rozsądzenie sporu" nic by nie dało, a tylko - obniżyło poziom filmu.
Prawdziwym problemem jest nieprzystawalność cywilizacji.

ocenił(a) film na 8
Ania_z_Zielonego

Na cda jest wersja w której ktoś "poprawił", czyli zmanipulował zakończenie i to w dziecinnie prosty sposób. Wystarczyło przenieść napisy końcowe i zakryć nimi scenę rozbrajania bomby. Z "offu" słychać, że akcja zakończyła się sukcesem. No i mamy happy and. Tymczasem poza tą rozbrojoną bomba jest jeszcze jedna, a na liczniku cyferki najpierw czerwienieją, a potem dochodzą do zera... Tak wygląda prawdziwe zakończenie. Nie rozumiem dlaczego ktoś chwycił się takich sztuczek, żeby... popsuć film.

ocenił(a) film na 8
candn_filmweb

No tak, obejrzałam teraz INNĄ wersję FILMU - w nim ZAKOŃCZENIE JEST INNE I MA SENS. Dałabym linki, ale Web nie puszcza ("Wprowadzona przez Ciebie treść jest niezgodna z Regulaminem Serwisu"). I co się dziwić, że wielu (w tym ja) pisze, że nie rozumie zakończenia i że w ogóle coś nie gra? Skandal i tyle."

ocenił(a) film na 8
Ania_z_Zielonego

To nie jest "inne" zakończenie. To jest jedyne prawdziwe:):):)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones