filmweb.pl
Filmy
Strona główna filmów
Premiery i zapowiedzi
Zwiastuny
Baza filmów
Baza osób kina
Baza postaci
Baza światów
Nagrody
Newsy
Recenzje
Magazyn
Filmweb poleca
Programy filmwebu
Seriale
Strona główna seriali
Premiery i zapowiedzi
Baza seriali
Baza programów
Newsy
Recenzje
Serial Killers
Gry
Strona główna gier
Premiery i zapowiedzi
Baza gier
Recenzje gier
Rankingi
Ranking nowości
Ranking top 500
Ranking oczekiwanych
Nowości serialowe
Seriale top 500
Filmy na VOD
Seriale na VOD
Oryginalne produkcje
Ludzie filmu
Najlepsze role
Gry wideo
Box office
Filmy dla mężczyzn z marką BIC
Canal+
Mój Filmweb
Oceny znajomych
Rekomendacje
Mój profil
Chcę zobaczyć
Moje oceny
Konkursy
Quizy
Ankiety
Ranking użytkowników
Forum
Repertuar Kin
VOD
Popularne
Nowości
Najlepsze
Wkrótce
Darmowe
Program TV
Program TV
Zobacz sekcję
Oscary
1953
http://www.oscar.com/
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej
Oscar
Najlepszy film
wygrane
Największe widowisko świata
(1952)
Cecil B. DeMille
nominacje
Ivanhoe
(1952)
Pandro S. Berman
Moulin Rouge
(1952)
John Huston
Spokojny człowiek
(1952)
Merian C. Cooper
,
John Ford
W samo południe
(1952)
Stanley Kramer
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
wygrane
[Gary Cooper]
Gary Cooper
jako Szeryf Will Kane w filmie
W samo południe
(1952)
nominacje
José Ferrer
Moulin Rouge
(1952)
Kirk Douglas
Piękny i zły
(1952)
Alec Guinness
Szajka z Lawendowego Wzgórza
(1951)
Marlon Brando
Viva Zapata!
(1952)
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
wygrane
[Shirley Booth]
Shirley Booth
jako Lola Delaney w filmie
Wróć, mała Shebo
(1952)
nominacje
Bette Davis
Gwiazda
(1952)
Joan Crawford
Sudden Fear
(1952)
Julie Harris
The Member of the Wedding
(1952)
Susan Hayward
With a Song in My Heart
(1952)
Najlepszy aktor drugoplanowy
wygrane
[Anthony Quinn]
Anthony Quinn
jako Eufemio Zapata w filmie
Viva Zapata!
(1952)
nominacje
Arthur Hunnicutt
Bezkresne niebo
(1952)
Richard Burton
Moja kuzynka Rachela
(1952)
Victor McLaglen
Spokojny człowiek
(1952)
Jack Palance
Sudden Fear
(1952)
Najlepsza aktorka drugoplanowa
wygrane
[Gloria Grahame]
Gloria Grahame
jako Rosemary Bartlow w filmie
Piękny i zły
(1952)
nominacje
Jean Hagen
Deszczowa piosenka
(1952)
Colette Marchand
Moulin Rouge
(1952)
Thelma Ritter
With a Song in My Heart
(1952)
Terry Moore
Wróć, mała Shebo
(1952)
Najlepszy reżyser
wygrane
[John Ford]
John Ford
Spokojny człowiek
(1952)
nominacje
Joseph L. Mankiewicz
Kryptonim Cicero
(1952)
John Huston
Moulin Rouge
(1952)
Cecil B. DeMille
Największe widowisko świata
(1952)
Fred Zinnemann
W samo południe
(1952)
Najlepsza muzyka w dramacie lub komedii
wygrane
W samo południe
(1952)
Dimitri Tiomkin
Osamotniony szeryf staje do walki z bandą kryminalistów.
nominacje
Ivanhoe
(1952)
Miklós Rózsa
Objawienia Matki Boskiej Fatimskiej
(1952)
Max Steiner
Viva Zapata!
(1952)
Alex North
Złodziej
(1952)
Herschel Burke Gilbert
Najlepsza muzyka w musicalu
wygrane
With a Song in My Heart
(1952)
Alfred Newman
nominacje
Deszczowa piosenka
(1952)
Lennie Hayton
Hans Christian Andersen
(1952)
Walter Scharf
The Jazz Singer
(1952)
Ray Heindorf
,
Max Steiner
The Medium
(1951)
Gian Carlo Menotti
Najlepsza piosenka
wygrane
W samo południe
(1952)
"High Noon (Do Not Forsake Me, Oh My Darlin')", wyk. Tex Ritter
Osamotniony szeryf staje do walki z bandą kryminalistów.
nominacje
Because You're Mine
(1952)
"Because You're Mine", wyk. Mario Lanza
Hans Christian Andersen
(1952)
"Thumbelina", wyk. Danny Kaye
Just for You
(1952)
"Zing a Little Zong", wyk. Bing Crosby i Jane Wyman
Syn Bladej Twarzy
(1952)
"Am I in Love", wyk. Bob Hope i Jane Russell
Najlepsza scenografia - filmy czarno-białe
wygrane
Piękny i zły
(1952)
Edwin B. Willis
,
F. Keogh Gleason
,
Cedric Gibbons
,
Edward C. Carfagno
nominacje
Moja kuzynka Rachela
(1952)
John DeCuir
,
Walter M. Scott
,
Lyle R. Wheeler
Rashomon
(1950)
H. Motsumoto
,
So Matsuyama
Siostra Carrie
(1952)
Emile Kuri
,
Hal Pereira
,
Roland Anderson
Viva Zapata!
(1952)
Leland Fuller
,
Claude E. Carpenter
,
Thomas Little
,
Lyle R. Wheeler
Najlepsza scenografia - filmy kolorowe
wygrane
Moulin Rouge
(1952)
Paul Sheriff
,
Marcel Vertès
nominacje
Hans Christian Andersen
(1952)
Richard Day
,
Clavé
,
Howard Bristol
Spokojny człowiek
(1952)
Frank Hotaling
,
John McCarthy Jr.
,
Charles S. Thompson
Śniegi Kilimandżaro
(1952)
John DeCuir
,
Thomas Little
,
Paul S. Fox
,
Lyle R. Wheeler
Wesoła wdowa
(1952)
Arthur Krams
,
Paul Groesse
,
Edwin B. Willis
,
Cedric Gibbons
Najlepsze efekty specjalne
wygrane
Podróż ku Nowemu Światu
(1952)
Najlepsze kostiumy - filmy czarno-białe
wygrane
Piękny i zły
(1952)
Helen Rose
nominacje
Moja kuzynka Rachela
(1952)
Charles Le Maire
,
Dorothy Jeakins
Przygoda na Trynidadzie
(1952)
Jean Louis
Siostra Carrie
(1952)
Edith Head
Sudden Fear
(1952)
Sheila O'Brien
Najlepsze kostiumy - filmy kolorowe
wygrane
Moulin Rouge
(1952)
Marcel Vertès
nominacje
Hans Christian Andersen
(1952)
Mary Wills
,
Clavé
,
Barbara Karinska
Największe widowisko świata
(1952)
Miles White
,
Edith Head
,
Dorothy Jeakins
Wesoła wdowa
(1952)
Gile Steele
,
Helen Rose
With a Song in My Heart
(1952)
Charles Le Maire
Najlepsze materiały do scenariusza
wygrane
Największe widowisko świata
(1952)
Frank Cavett
,
Theodore St. John
,
Fredric M. Frank
nominacje
Mój syn John
(1952)
Leo McCarey
The Pride of St. Louis
(1952)
Guy Trosper
The Sniper
(1952)
Edward Anhalt
,
Edna Anhalt
Wąska krawędź
(1952)
Martin Goldsmith
,
Jack Leonard
Najlepsze materiały do scenariusza i scenariusz
wygrane
Szajka z Lawendowego Wzgórza
(1951)
T.E.B. Clarke
Wzorowy pracownik banku wraz z szajką rabusiów decyduje się obrabować placówkę. Złodzieje przetapiają kruszec na miniaturowe modele wieży Eiffla i próbują wywieźć go za granicę.
nominacje
Atomowe miasto
(1952)
Sydney Boehm
Bariera dźwięku
(1952)
Terence Rattigan
Pat i Mike
(1952)
Ruth Gordon
,
Garson Kanin
Viva Zapata!
(1952)
John Steinbeck
Najlepsze zdjęcia - filmy czarno-białe
wygrane
Piękny i zły
(1952)
Robert Surtees
nominacje
Bezkresne niebo
(1952)
Russell Harlan
Moja kuzynka Rachela
(1952)
Joseph LaShelle
Navajo
(1952)
Virgil Miller
Sudden Fear
(1952)
Charles Lang
Najlepsze zdjęcia - filmy kolorowe
wygrane
Spokojny człowiek
(1952)
Winton C. Hoch
nominacje
Hans Christian Andersen
(1952)
Harry Stradling Sr.
Ivanhoe
(1952)
Freddie Young
Million Dollar Mermaid
(1952)
George J. Folsey
Śniegi Kilimandżaro
(1952)
Leon Shamroy
Najlepszy dźwięk
wygrane
Bariera dźwięku
(1952)
nominacje
Hans Christian Andersen
(1952)
Gordon Sawyer
Goldwyn Sound Department
Spokojny człowiek
(1952)
Daniel J. Bloomberg
Republic Sound Department
The Card
(1952)
Pinewood SSD
With a Song in My Heart
(1952)
Thomas T. Moulton
20th Century-Fox Sound Department
Najlepszy film krótkometrażowy - dwu-szpulowy
wygrane
Water Birds
(1952)
Walt Disney
nominacje
Bridge of Time
(1950)
wyprodukowany przez London Film Prod.
Devil Take Us
(1952)
Herbert Morgan
Thar She Blows!
(1952)
Gordon Hollingshead
Najlepszy film krótkometrażowy - jedno-szpulowy
wygrane
Light in the Window
(1952)
Boris Vermont
nominacje
Athletes of the Saddle
(1952)
Jack Eaton
Desert Killer
(1952)
Gordon Hollingshead
Kochaj sąsiada swego
(1952)
Norman McLaren
Royal Scotland
(1952)
wyprodukowany przez Crown Film Unit
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
wygrane
Mysi walc
(1952)
Fred Quimby
Meloman Jerry mieszka w domu Johanna Straussa. Chcący złapać go Tom próbuje wykorzystać mysie pasje przeciwko niemu.
nominacje
Madeline
(1952)
Stephen Bosustow
Mały odrzutowiec Johnny
(1953)
Fred Quimby
Pink and Blue Blues
(1952)
Stephen Bosustow
The Romance of Transportation in Canada
(1952)
Tom Daly
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
wygrane
Kochaj sąsiada swego
(1952)
Norman McLaren
Pojawienie się kwiatka w równej odległości od domów sąsiadów doprowadza do brutalnego konfliktu między nimi.
nominacje
Devil Take Us
(1952)
Herbert Morgan
Epeira Diadema
(1952)
Alberto Ancilotto
Man Alive!
(1952)
Stephen Bosustow
Najlepszy montaż
wygrane
W samo południe
(1952)
Harry W. Gerstad
,
Elmo Williams
Osamotniony szeryf staje do walki z bandą kryminalistów.
nominacje
Flat Top
(1952)
William Austin
Moulin Rouge
(1952)
Ralph Kemplen
Największe widowisko świata
(1952)
Anne Bauchens
Wróć, mała Shebo
(1952)
Warren Low
Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
wygrane
The Sea Around Us
(1953)
Irwin Allen
nominacje
Navajo
(1952)
Hall Bartlett
The Hoaxters
(1952)
Dore Schary
Najlepszy scenariusz
wygrane
Piękny i zły
(1952)
Charles Schnee
nominacje
Człowiek w białym ubraniu
(1951)
Alexander Mackendrick
,
Roger MacDougall
,
John Dighton
Kryptonim Cicero
(1952)
Michael Wilson
Spokojny człowiek
(1952)
Frank S. Nugent
W samo południe
(1952)
Carl Foreman
Oscar Specjalny
Nagroda honorowa
wygrane
[Harold Lloyd]
Harold Lloyd
za całokształt pracy aktorskiej
Nagroda Specjalna
Nagroda honorowa
wygrane
Zakazane zabawy
(1952)
najlepszy obcojęzyczny film zaprezentowany amerykańskiej publiczności w 1952 roku
Wyróżnieni w roku 1953
Piękny i zły
(
5/6
)
W samo południe
(
4/7
)
Moulin Rouge
(
2/7
)
Spokojny człowiek
(
2/7
)
Największe widowisko świata
(
2/5
)
Viva Zapata!
(
1/5
)
With a Song in My Heart
(
1/5
)
Wróć, mała Shebo
(
1/3
)
Bariera dźwięku
(
1/2
)
Szajka z Lawendowego Wzgórza
(
1/2
)
Pobierz aplikację Filmwebu!
Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.